COVID-19

Informacja dot. umorzenia składek ZUS

ℹ️ℹ️ℹ️ Informacja dot. umorzenia składek ZUS, skierowana do przedsiębiorców zatrudniających pracowników, jak również do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Kierują Państwo wiele wiadomości z tym właśnie zapytaniem, dlatego przedstawiam wykładnię dla szerszej grupy zainteresowanych.

📌 Biura Rachunkowe nadal zobowiązane są do składania comiesięcznej dokumentacji do ZUS oraz Urzędów Skarbowych, dlatego Biura Rachunkowe obowiązane są nadal ze swoich systemów wysyłać wiadomości o wysokości składek ZUS oraz podatków PIT, CIT, VAT itp.
📌 Podatnicy, którzy spełniają wymogi do umorzenia składek nie płacą ich (za marzec, kwiecień, maj), nawet jeśli jeszcze nie złożyli wniosku o ich umorzenie. ZUS nie będzie zwracał zapłaconych składek za te okresy.
ℹ️📌Poniżej cytujemy stanowisko ZUS:

„Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku; mają na to czas do 30 czerwca.”

🗳📥Rekomenduję jednak, żeby wnioski o umorzenie składek złożyć jak najszybciej.