Polityka Krajowa

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Już niedługo nie będziemy musieli mieć przy sobie prawa jazdy podczas kontroli 🚘🛣️
🟥🟧🟩 Jakie są najważniejsze zmiany w punktach? Oto one:
✔️Kierowcy nie będą musieli mieć ze sobą dokumentu potwierdzającego ich uprawnienia do prowadzenia samochodu – prawa jazdy. Nie będą mieli też obowiązku okazania go policji w czasie kontroli drogowej. Przepis ten dotyczy tylko właścicieli polskich praw jazdy, bo w ich przypadku jest możliwa weryfikacja uprawnień w systemie elektronicznym.
✔️Nie będzie trzeba zmieniać tablicy rejestracyjnej po zakupie samochodu używanego, który już jest zarejestrowany w Polsce, niezależnie od powiatu. W tej chwili taka możliwość dotyczy tylko nabywców z tego samego powiatu lub miasta na prawach powiatu. Wreszcie będzie można zachować istniejące numery rejestracyjne.
✔️Zostanie zniesiony obowiązek przedkładania dowodu własności podczas rejestracji pojazdu, jeżeli od poprzedniej rejestracji nie nastąpiła zmiana jego właściciela.
✔️Ustawa przewiduje także możliwość rejestracji pojazdu w imieniu kupującego przez firmę zajmującą się sprzedażą nowych samochodów. Ten przepis wejdzie w życie po dziewięciu miesiącach od opublikowania w Dzienniku Ustaw.
✔️Zostanie zniesiony obowiązek wydawania nalepki kontrolnej oraz karty pojazdu. W tym przypadku prawo wejdzie w życie po 24 miesiącach, bo wymaga przygotowania odpowiednich rozwiązań technicznych.
✔️Możliwe będzie czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego, który nie jest użytkowany.
Zostanie zakazane umieszczanie zmniejszonych jednorzędowych tablic rejestracyjnych na samochodach, które pozwalają na stosowanie normalnych, większych tablic